DoktorJarek


reumatolog

Przewlekłe zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie jest jednym z objawów chorób reumatologicznych.

Przyczyny:

 1. Przewlekły proces zapalny obejmujący różne tkanki organizmu.
 2. Ból, szczególnie stały ból, utrudniający aktywność i zaburzający nocny wypoczynek.
 3. Leki – mogą wywoływać różne efekty uboczne. Niektóre powodują bezsenność, inne zaburzają koncentrację, mogą też być przyczyną obniżonego nastroju, zawrotów głowy, nudności, bólów brzucha lub głowy.
 4. Osłabienie i zaniki mięśni. Często zapominamy, że choroba atakuje nie tylko stawy, ale i inne tkanki. Dodatkowo brak ruchu lub ograniczenie aktywności fizycznej z powodu bólu, zapalenia stawu lub przykurczu powoduje stopniowe osłabienie mniej używanych mięśni i powolny ich zanik. Także przewlekłe przyjmowanie sterydów może powodować zaniki mięśni.
 5. Niedokrwistość – częsta w zapaleniu stawów. Wynika zazwyczaj z faktu, że w procesie zapalnym organizm zużywa dużo żelaza. Dodatkowo niektóre leki (szczególnie niesterydowe leki przeciwzapalne) powodują drobne krwawienia z przewodu pokarmowego.
 6. Niedobór żelaza, mimo prawidłowego poziomu hemoglobiny, także powoduje ogólne osłabienie i szybsze męczenie się przy niewielkim wysiłku fizycznym.
 7. Niektóre leki czasem hamują produkcję krwinek czerwonych lub hemoglobiny.
 8. Zaburzenia snu z powodu bólów lub lęków.
 9. Obniżenie nastroju lub depresja – choroba często zagraża pozycji społecznej chorego, utrudnia pracę lub ją uniemożliwia, powoduje utratę zarobków i lęk o przyszłość. Wielu chorych wymaga pomocy lub opieki innych osób.

Oczywiście każdy chory może mieć kilka w/w przyczyn równocześnie.

Leczenie przewlekłego zmęczenia:

Często wymaga stosowania równocześnie kilku różnych metod.

 • Wykluczenia niedoboru żelaza we krwi. Niski poziom żelaza nawet przy braku niedokrwistości powoduje często uczucie braku energii i przewlekłego zmęczenia.
 • Niedokrwistość z niedoboru żelaza. Z powodu stale toczącego się procesu zapalnego organizm zużywa dużo żelaza, co często powoduje jego niedobór przy produkcji hemoglobiny. W rezultacie krwinki czerwone (erytrocyty) są małe i dostarczają mniej tlenu do tkanek niż powinny.
 • Wykluczenia niedoboru kwasu foliowego – szczególnie u osób przyjmujących Metotrexat. U większości chorych przyjmujących 5 mg kwasu foliowego (Acidum Folicum) raz na tydzień nie dochodzi do jego niedoboru, nawet przy leczeniu Metotreksatem w dużych dawkach (20–25 mg na tydzień) przez wiele lat.
 • Wykluczenia niedoboru witaminy B12 – zazwyczaj z powodu upośledzonego wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Jej niedobór może powodować niedokrwistość i osłabienie.
 • Niedobór witaminy D – powszechny w naszym kraju ze względu na klimat i zanieczyszczenie powietrza. Witamina D jest potrzebna w wielu procesach życiowych, gdyż faktycznie w naszym organizmie pełni ona rolę hormonu.
 • Ocena aktywności choroby – gdy aktywność choroby nasila się, narasta także zmęczenie. Może być konieczne zwiększenie dawki leku leczącego lub dodanie następnego celem zahamowania procesu zapalnego.
 • Poprawa snu – Jeżeli masz niewystarczającą ilość odpoczynku w ciągu dnia, może to zaburzać twój sen. Gdy nie możesz zasnąć lub budzisz się z powodu bólu lub sztywności, polecam lek przeciwbólowy przed snem lub gorącą kąpiel. U osób przyjmujących sterydy przyjmowanie leku przed snem często pomaga bardziej niż poranna dawka. Jeżeli przyjmujemy większą dawkę to można ją podzielić na rano i wieczór. Inne zalecenia to: nie pij kawy, herbaty ani alkoholu wieczorem, unikaj jedzenia i palenia papierosów przed snem, naucz się ćwiczeń relaksacyjnych i stosuj je przed snem, jednak nie chodzi tu o normalne ćwiczenia fizyczne. Zazwyczaj powinniśmy unikać takich ćwiczeń na 3 godziny przed pójściem do łóżka.
 • Poduszka i materac – Bardzo ważny jest nocny odpoczynek na odpowiednim materacu i korzystanie z dopasowanej poduszki. Jeżeli skarżysz się na bóle lub
  sztywność w szyi lub barkach, powinieneś poeksperymentować z inną poduszką. Silny ból stawu obwodowego zaburzający sen może zlikwidować zastosowanie stabilizatora lub iniekcja sterydowa.
 • Ćwiczenia fizyczne – bardzo często poprawiają samopoczucie i zmniejszają uczucie przewlekłego zmęczenia. Nie wolno odkładać ich na potem „Jak się lepiej poczuję”
 • Relaks – naucz się technik relaksacyjnych i stosuj je tak często, jak to jest możliwe.
 • Jeżeli masz dużą sztywność stawów rano po przebudzeniu i kłopoty ze wstawaniem, spróbuj wykonywać ćwiczenia w łóżku. Często pomaga w takiej sytuacji niesterydowy lek przeciwzapalny na noc.
 • Leczenie przeciwpasożytnicze – wspominam o nim na tej stronie wielokrotnie, bo bardzo dużo zaburzeń w pracy naszego organizmu wywołują pasożyty.
 • Dieta może ci pomóc – Niektóre badania wykazały poprawę stanu zdrowia chorych, którzy zmienili dietę na wegetariańską, śródziemnomorską lub wegańską. Szczególnie przydatna jest dieta wegańska ale wielu chorych nie potrafi się do niej przystosować.
 • Krioterapia ogólnoustrojowa (kriokomora) – poza korzystnym wpływem na zmiany zapalne i zwyrodnieniowe stawów, powoduje także bardzo dobre efekty ogólnoustrojowe.
 • Zmiana oleju zawierającego dużo omega-6 kwasów tłuszczowych na olej zawierający dużo omega-3 kwasów tłuszczowych u części chorych redukuje objawy zapalenia stawów. Dlatego zalecam oliwkę z oliwek, olej rzepakowy i olej lniany. Polska firma Oleofarm produkuje LenVitol – olej lniany tłoczony na zimno z wysoką zawartością kwasów omega-3.
 • Niedobory witamin lub minerałów – najczęściej występują niedobory witaminy C, D, B6, B12, witaminy E, wapnia, magnezu, cynku i selenu. Uzupełnienie tych niedoborów może poprawić samopoczucie. Znacznie lepiej działają naturalne preparaty niż zestawy sztucznych witamin.
 • Niedobory mikroelementów – Częściej mamy do czynienia z niedoborem mikroelementów niż witamin, co jest trudne do stwierdzenia. Dlatego proponuję w okresach gorszego samopoczucia wypróbować zioła, np. pokrzywę, korzeń żeń-szeń, aloes lub inne naturalne preparaty. Zazwyczaj nie polecam
  przyjmowania jednego preparatu przez długi okres czasu. Wystarczy kilka tygodni, a czasem widać efekt już po kilku dniach. Jeżeli nie mamy wyraźnej poprawy warto zmienić go na inny.
  Najgorszym rozwiązaniem jest przyjmowanie preparatów wielowitaminowych, składających się z licznych witamin sztucznie wytwarzanych. Naturalne preparaty i zioła dają zdecydowanie lepsze efekty. Zdarza się, że mamy rewelacyjną poprawę po jakimś preparacie, ale później nigdy już się to nie powtarza. To znaczy, że niedobór mikroelementu/ów, który wystąpił poprzednio, został uzupełniony i może już przez dłuższy czas się nie powtórzyć. Dlatego następnym razem musimy znaleźć coś innego.
 • Osobiście polecam mój wypróbowany sposób:
 • Aloe Vera Gel – napój aloesowy zawierający ponad 200 różnych składników w tym wiele minerałów, aminokwasów, witamin i mikroelementów. Wystarczy 1 litr (całe opakowanie) – pić po 1 łyżeczce dziennie rozcieńczonej w szklance wody.
 • Następnie korzeń żeń – szeń na okres 3 – 4 tygodni przyjmować 2 x 1 tabletka.
 • Kolejny etap po herbaty ziołowe, najlepiej różne kilkakrotnie w ciągu dnia. Koniecznie w zestawie musi być pokrzywa i hibiscus przez okres 3 – 4 tygodni
 • Naturalny sok z żurawiny, czarnego bzu lub granatu przez 3 – 4 tygodnie tylko soki 100% pasteryzowane bez dodatków.
 • Forever Freedom – napój o smaku pomarańczowym będący połączeniem aloe vera oraz MSM, glukozaminy i chondroityny. Często polecam też oddzielnie stosowanie MSM czyli siarki organicznej, szczególnie przy osteopenii lub osteoporozie oraz gdy choroba obejmuje również mięśnie i skórę.
 • Chlorek magnezu – do moczenia nóg. 2 łyżki na miskę wody (30minut) wchłania się lepiej niż po podaniu doustnym. Można używać do kąpieli (2 szklanki na wannę) też na 30 minut, ale wysusza skórę. Chlorek magnezu można stosować okresowo niezależnie od innych preparatów.
 • Witamina C lewoskrętna – dla osób mających częste infekcje jest to bardzo dobre rozwiązanie. Polecam witaminę C regularnie lub okresowo większe dawki w trakcie infekcji.
 • Czosnek okresowo, ewentualnie mikstura czosnkowa w miarę regularnie. Oczywiście tylko czosnek polski ze sprawdzonego źródła. Ja kupuję z polskich plantacji z okolic Nowego Dworu Gdańskiego. Plantacja czosnku Waldemar Fidut mail ramzesela@wp.pl Producent mikstury czosnkowej starożuławskiej.

W sytuacji gdy mamy więcej chorób i przyjmujemy dużo różnych leków, ustalenie, co powoduje przewlekłe zmęczenie, może nie być możliwe. Brak poprawy przy stosowaniu różnych metod może świadczyć o przeciążeniu organizmu toksynami i /lub preparatami chemicznymi, którymi jesteśmy leczeni. Metodą pomagającą oczyścić się poza głodówkami czy dietami eliminacyjnymi, są lewatywy lub profesjonalne płukanie jelit, czyli hydrokolonoterapia. Warto spróbować. Wielu chorych potem chętnie powraca do oczyszczania jelit, widząc dobre rezultaty tej metody.

Ja po Aloe Vera Gel za pierwszym razem miałem rewelacyjną poprawę. W ciągu kilku dni ustąpiło mi całkowicie zmęczenie. Przy następnych butelkach powtarzanych po miesiącach czy latach już takich efektów nie było. Podobnie było po korzeniu żeń – szeń. Pierwszy raz był zdecydowanie lepszy niż następne próby. Prawdopodobnie organizm otrzymywał brakujące mikroelementy i stąd wspaniały efekt. Kiedy korzystne działanie preparatu się kończy, dalsze jego przyjmowanie nie ma sensu. Można powtórzyć po pewnym czasie, ale lepiej jest najpierw wypróbować coś innego.

Ostatnio po wypiciu w jeden dzień całej butelki soku ribesVital z czarnej porzeczki nadmiar energii nie pozwalał mi spać w nocy. Jeżeli znajdziemy jakiś naturalny produkt, który nam bardzo pomaga, to trzeba mieć świadomość, że tak zawsze nie będzie i po pewnym czasie trzeba szukać kolejnych z innymi mikroelementami. Aloe Vera Gel i Forever Freedom oraz inne naturalne podukty firmy Forever można zakupić z 15% zniżką przechodząc na stronę internetową sklepu

https://join.foreverliving.com/marketing/joinnow/applicationForm.do?action=display&store=POL&distribID=480000183823&menuoff=y&langID=pl#locations-join

Poradniki

Darowizny

Bardzo dziękuję za odwiedzenie mojej strony. Jeżeli chcesz wesprzeć finansowo ten projekt, to tu możesz przekazać niewielką kwotę na dalszy rozwój strony i badania nad nowymi metodami leczenia chorób reumatycznych.

Pozdrawiam serdecznie,
J. Niebrzydowski

 13 1160 2202 0000 0003 2399 3568